Renowacja drzwi wewnętrznych
Renowację drzwi wewnętrznych i futryn przeprowadzamy wtedy kiedy na powłoce znajdują się zmiany w jej wyglądzie takie jak zmatowienia, przetarcia, niewielkie pęknięcia. Taka renowacja pozwala odzyskać pierwotną grubość drzwi i skutecznie chroni drewno. Jeśli skrzydło drzwiowe ma niewiele uszkodzeń możemy jedynie przeprowadzić malowanie tylko miejscowo. Najlepszy efekt uzyskamy gdy powłoka nie będzie miała spękań. Profilaktycznie warto dokonywać oględzin drzwi w naszym domu.
Jak przeprowadzić renowacje drzwi wewnętrzych
Jeśli uznamy, że należy przeprowadzić malowanie renowacyjne należy odpowiednio przygotować powierzchnię stolarki. Skrzydła przecieramy papierem ściernym o granulacji P-200 do P-400 lub gąbką ścierną o średniej grubości. Oszlifowane elementy dokładnie wycieramy mokrą szmatką. Materiały jakie użyjemy do renowacji należy dokładnie wymieszać ale tak by ich nadmiernie nie napowietrzyć.
Malowanie należy rozpocząć od nałożenia jednej warstwy podkładu, która ma zadanie zwiększyć przyczepność farby nawierzchniowej. Gdy podkład jest suchy pokrywamy go farbą kryjącą lub wodorozcieńczalnym lazurem. Do malowania możemy użyć pędzla akrylowego rozszczepionego, pędzla z włosiem naturalnym lub wałka typu flot. Nie zalecane jest stosowanie wałka gąbkowego, ponieważ powoduje on napowietrzenie farby a na malowanych drzwiach mogą pojawiać się pęcherze.
Malując pędzlem powinniśmy malować wzdłuż włókien zawracając uwagę, by nie tworzyć zacieków. Najlepsze warunki do renowacji stwarza pogodny dzień. Częstotliwość przeprowadzanych renowacji w głównej mierze uzależniona jest od tego jak często przeprowadzane są prace konserwacyjne. Jeśli konserwacja stolarki drzwiowej przeprowadzana jest przynajmniej dwa razy w roku to renowację należy przeprowadzić po okresie ok. 5 lat. Natomiast jeśli drzwi nie są w ogóle konserwowane to po około 3 latach.