Poradnik

pielęgnacja drewnianej podłogi

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi?

Ważnym elementem aranżacji wnętrza jest sposób, w jaki zostanie wykończona znajdująca się w nim posadzka. Jej wpływ na to, jak prezentuje się pomieszczenie, wynika z faktu, że ma ona dość dużą powierzchnię i jest znakomicie widoczna. Warto jednak pamiętać, że równie istotna co wygląd okaże się funkcjonalność danego materiału oraz metody jego pielęgnacji. Liczy się to, szczególnie gdy chodzi o efektowne i chętnie wybierane podłogi drewniane. W Gdyni są one dostępne w firmie Skalski Podłogi i Drzwi. Przekonajmy się, dlaczego wykończenie drewna jest tak istotne i sprawdźmy, jakie metody można w tym celu zastosować.

Dlaczego drewno wymaga ochrony?

Drewno to materiał, który wyróżnia się stosunkowo wysoką odpornością na obciążenia, a jednocześnie jest dość łatwe w obróbce i oferuje atrakcyjny wygląd z uwagi na swoje wybarwienie oraz niepowtarzalny rozkład słojów. Powierzchnia parkietu czy deski podłogowej jest jednak wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne – wgniecenia, zarysowania i przyspieszone ścieranie. Problemem może być także bezpośredni kontakt z wilgocią znajdującą się w powietrzu lub wodą, ponieważ powoduje zwiększenie się rozmiarów włókien, z których składa się drewno, a tym samym zmianę jego wymiarów, co wiąże się również ze podniesionym ryzykiem deformacji bądź pękania. Surowe drewno jest też podatne na zabrudzenia, dlatego należy odpowiednio je zabezpieczyć.

Jak zabezpieczyć drewno?

Drewno można zabezpieczyć przy wykorzystaniu różnych metod. Popularne jest lakierowanie, które tworzy nieprzenikalną powłokę zewnętrzną, zapobiegając zabrudzeniom i uszkodzeniom mechanicznym. Inną opcją będzie zastosowanie oleju, który wniknie w głąb materiału, zamykając pory i uodporniając go na brud oraz wodę. Nie zawsze ochroni to jednak przed zarysowaniami czy odkształceniami. Alternatywą może być olejowosk, który jednocześnie przedostanie się do struktury drewna i stworzy warstwę zabezpieczającą.

Kontakt

Salon Gdańsk

Rafał Lipiński

al. Grunwaldzka 211
City Meble
80-266 Gdańsk

Mobile: 503 800 354

wyceny@podlogiskalski.pl


PN - SOB: OD 10 DO 20

Salon Gdańsk

Mariusz Skalski

al. Grunwaldzka 211
City Meble
80-266 Gdańsk

Mobile: 600 234 549

gdansk@podlogiskalski.pl


PN - SOB: OD 10 DO 20