Jak dbać o podłogi drewniane w domu i przedłużyć ich żywotność?
Podłoga to ważny element wykończenia wnętrza, ponieważ wpływa zarówno na jego funkcjonalność, jak i wygląd całej aranżacji ze względu na swoją powierzchnię oraz fakt, że pozostaje dobrze widoczna przez cały czas eksploatacji pomieszczenia niezależnie od sposobu, w jaki będzie ono urządzone. Jako posadzki używane są różne materiały, jednak największym uznaniem cieszą się podłogi drewniane. W Gdańsku sprzedażą materiałów do ich wykonania oraz późniejszym profesjonalnym montażem zajmuje się firma Skalski Podłogi Drzwi. Przekonajmy się, co wpływa na żywotność podłóg z drewna oraz jakie są sposoby jej wydłużenia.
Co trzeba wiedzieć o podłogach drewnianych?
Drewno to materiał, który jest wybierany na posadzki z uwagi na swoje właściwości użytkowe – dobrą izolacyjność termiczną, wygłuszanie pomieszczeń, atrakcyjny wygląd wynikający z usłojenia oraz wybarwienia, a także znaczną trwałość. Ta ostatnia cecha jest uzależniona od rodzaju zastosowanego drewna i jego twardości, a co za tym idzie podatności na ścieranie i uszkodzenia powstające wskutek zarysowań czy uderzeń. Duże znaczenie ma też sposób zabezpieczenia powierzchni, która może zostać pokryta lakierem, a także wykończona olejem lub olejo-woskiem. Liczy się jakość montażu i rodzaj zastosowanych elementów. Tam, gdzie są one duże, trzeba się liczyć z większymi zmianami wymiarów w miarę zmian wilgotności, a tym samym szansą na pojawianie się szczelin. Jeżeli użyto klepki albo deski warstwowej zjawisko to będzie pojawiało się na mniejszą skalę.
Jak zwiększyć żywotność podłogi drewnianej?
Wielką zaletą podłóg wykonanych z drewna jest możliwość ich łatwej renowacji. Dzięki wycyklinowaniu powierzchni można pozbyć się zarysowań, wgnieceń i powierzchniowych przebarwień. Poza wyrównaniem liczy się też nowo nałożona warstwa zabezpieczająca, która przywróci posadzce dawny wygląd. W przypadku podłóg z drewna litego renowację można powtarzać wielokrotnie. Przy desce warstwowej będzie to jednak ograniczone grubością zewnętrznego elementu.